Friday, October 18, 2013

Kuidas hommikul paremini ärgata?

Temperatuurid langevad ja väljas pimeneb iga päevaga üha rohkem. Et ka hommikul on kauem pime, siis on paljudel selle tõttu raskem ärgata, pealegi tuleb varsti kella keerata, mis teeb hommikud veelgi pimedamaks. Mõned ideed, kuidas seda pisut leevendada.

1.Ära tõmba kardinaid ette.
Kui suvisel ajal on üheks heaks uinumise ideeks hankida tihedad kardinad või rulood, mis valgust läbi ei lase, siis sügis-talvise une huvides tasuks kardinad üldse rahule jätta. Seda muidugi juhul, kui kardinad pole mõeldud tuba pisut soojemana hoidma. Samas, jahedas magabki paremini. Sõltuvalt sellest, millisel kellaajal sa ärkama pead ja milline keskkond on su akna taga, võiksid näiteks proovida seda, et sa ei tõmba õhtul kardinaid ette, et valgus hommikul tuppa paistaks.
Kui akna taga on tänavavalgustuspostid, mille valgus sulle otse voodisse paistab, siis tuleks ilmselt kardinad ikkagi ette tõmmata, vastasel juhul on õhtul raske uinuda.

2.Toatemperatuur magamistoas võiks olla püsiv.
Optimaalne toatemperatuur uinumise ja ärkamise jaoks on 16-18 kraadi. Kui toas on soojem, siis võib magamine olla raskendatud, sest sul on teki all liiga palav ning ka hommikune ärkamine muutub raskemaks.

3.Loo magamistoas ideaalne keskkond magamiseks.
Hea ööuni mõjub hästi tervisele ja aitab hommikul kergemini ärgata. Veendu, et su madrats poleks liiga vana ega teeks seljale liiga. Ühtlasi tasuks magamistoas ka kõige väiksemad valgusallikad välja lülitada. Eksperdid soovitavad ka telerit mitte magamistuppa paigaldada ega voodis arvutiga töötada. See viimane on küll asi, mille vastu ma korduvalt eksin, aga mulle tundub, et mu keha on sellega juba harjunud.

4.Ürita igal õhtul samal kellaajal voodisse minna. 
Su kehal on bioloogiline kell ja on tähtis, et järgiksid pidevalt sama rütmi. Paljud meist on nädalavahetustel pikalt üleval, kuid see võib keha bioloogilise kella segi paisata ning seetõttu on esmaspäeva hommikul raskem ärgata. Ürita igal õhtul samal kellaajal magama minna. Seda viimast on muidug vääga raske teha, sest nädalavahetusel tahaks ju pisut „lõdvemat“ graafikut.

5.Ära jää hommikul voodisse pikutama.
See soovitus võib küll palju kriitikat saada, aga proovi hommikuti vastu panna kiusatusele voodisse pikutama jääda. Täpselt nagu samal ajal magama minemine, on ka samal ajal ärkamine vajalik keha loomuliku rütmi jaoks. Proovi nädal aega äratuskella helina peale kohe voodist üles tõusta ja näed peagi, et see tuleb sulle kasuks.

6.Proovi hommikuti võimelda.
Iga uneekspert võib kinnitada, et hea ööune jaoks on võimlemine tähtis, aga võimlemine võib aidata ka hommikuti kiiremini ärgata. Näiteks kasvõi 20 minutit venitusharjutusi tehes ärkab keha kiiremini üles ning tunned end terve päeva vältel energilisema ja värskemana.

7.Vähenda kofeiini tarbimist. 
Päeva jooksul kofeiini tarbimise piiramine aitab õhtul paremini uinuda ning ühtlasi ka hommikul kergema vaevaga ärgata. Paljud meist lausa «vajavad» hommikul tassikest kohvi, et tõeliselt üles tõusta, aga kofeiinisõltuvusel on mitmed negatiivsed küljed. Proovi kofeiini tarbimist piirata ja näed peagi, kuidas see su unerütmile mõjub. Mina jätsin regulaarse kohvijoomise juba 11 aastat tagasi maha, vaid vahel naudin head tassitäit lattet või cappuchinot. Ja üldjuhul on tulemuseks see, et lõunal joodud kohvi mõju toimib väga hästi ka veel magamamineku ajal. Õnneks mitte alati, seega aegajalt ühe hea tassitäie vahuse kohvi ma omale ikka luban.


No comments:

Post a Comment